Ako zariadiť detskú izbu

Detská izba pre bábätko

Pre rodičov nie je ľahká úloha vytvoriť bezpečný a funkčný interiér, v ktorom budú najmladší členovia rodiny radi tráviť čas a cítiť sa pohodlne. Ak sa vzdáme pomoci architekta a plánujeme si detskú izbu zariadiť sami, musíme pamätať na to, že má viacero funkcií. Je to tiež miesto pre zábavu a učenie a spálňa.

Dôležitý je výber farieb, funkčnosť nábytku, ale aj šikovne zvolené dekoratívne prvky, ktoré nielen ozvláštnia priestor, ale poskytnú priestor pre detskú kreativitu. Akýkoľvek iný rozdiel v usporiadaní priestoru inšpiruje, rozvíja predstavivosť a podporuje učenie a zábavu. Ak sú v interiéri výklenky, zošikmenia, rohy, zákutia, môžete si vytvoriť priestor pre boxy na uloženie hračiek, priestrannú šatníkovú skriňu, prídavné police alebo police na knihy namontované na stene, ale aj kontajner na lôžkoviny.

detska izba pre babatko

Ako zariadiť malú detskú izbu

Pohodlný, zdravý spánok je pre správny vývoj mladého človeka veľmi dôležitý. Keď teda zariaďujeme detskú izbu, začnime výberom kvalitnej postele či postieľky, ktorá by mala byť vybavená ergonomickým a pohodlným matracom. Veľký význam má aj samotná konštrukcia nábytku, teda pevný rám a konštrukcia. Pri výbere nábytku do malej detskej izby zohľadníte fakt, že vaše dieťa bude v najbližších rokoch pravdepodobne rásť. Vyberme si teda posteľ s dĺžkou o niečo dlhšou, ako je aktuálne potrebné. V prípade veľmi malých izieb môžeme zvážiť aj myšlienku detskej izby, ktorá zahŕňa použitie rozkladacej postele. Okrem toho zvážme, kam tento kus nábytku umiestniť. V ideálnom prípade by posteľ mala byť ďalej od línie okna a dverí. Vášmu drobčekovi potom zabezpečíme pokojný spánok, ďaleko od ruchu ulice alebo napríklad nočného chladu. Jedným z praktických nápadov, ako zariadiť malú izbu pre dieťa, je napríklad umiestnenie postele do rohu izby.

  • Deti majú veľa hračiek, hier a kníh – preto je veľmi dôležité zabezpečiť v izbe dostatok úložného priestoru. Skrine, komody, police s krabicami urobia v priestore poriadok, vďaka čomu bude miestnosť pôsobiť väčšmi a prívetivejšie.

  • Pokiaľ ide o miesto na spanie – najlepšie zvoliť posteľ na medziposchodí alebo so zásuvkami. V prvom prípade môže byť miesto na hranie (tzv. “základňa”) usporiadané pod posteľou. Ak je naopak dieťa príliš malé (alebo sa v noci vrtí), oplatí sa zvoliť štandardnú posteľ so zásuvkami, do ktorej sa zmestí napr. bielizeň.

  • závesné skrinky – tiež stojí za to premýšľať o závesných, nevyhnutne uzavretých skrinkách, v ktorých môžete skryť veci, ktoré dieťa používa menej často. Zavesené na strope nezaberajú cenné miesto a zmestí sa do nich naozaj veľa.

V každej, aj najmenšej miestnosti nemôžeme zabudnúť na zónovanie. V jednej časti miestnosti by mala byť posteľ so skriňou, v inej – miesto na hranie a v poslednej časti – písací stôl. V malých priestoroch sa tieto zóny najčastejšie prelínajú a dopĺňajú.

Ako zariadiť detskú izbu pre dievča

Ide o súkromný priestor, ktorý poskytuje pocit pokoja a úľavy, preto sa oplatí dbať na to, aby jeho interiér plne odrážal charakter človeka, ktorý v ňom bude bývať. Usporiadanie tejto miestnosti by malo začať určením veku vášho dieťaťa. Detská izba pre niekoľkoročné dievčatko sa bude výrazne líšiť od spálne mladej dámy.

V katalógoch interiérového dizajnu môžete stále vidieť využívanie ružovej farby pre dievča. Niektorí ľudia volia túto farbu ako dominantnú farbu v interiéri miestnosti, no doplnky volia aj v iných, často kontrastných farbách, aby sa vyhli monotónnosti. Do módy sa dostalo aj maľovanie stien v pastelových odtieňoch modrej, fialovej a béžovej. Napriek tomu sa často stáva, že voľba padne na úplne iné farby, napríklad mätovú, žltú, zelenú či oranžovú.

Zaujímavým spestrením dievčenskej spálne je použitie dekorácií obsahujúcich obľúbené vzory a grafiky. Kvetinové tapety, viacfarebné pruhy na stenách či zvieracie motívy dokážu vytvoriť jedinečný priestor pre dieťa v akomkoľvek veku. Najdôležitejším prvkom je stále ideálna detská posteľ pre dievča či domčeková detská posteľ.

Ako zariadiť detskú izbu pre chlapca

Izba pre malého chlapca by mala byť odrazom detských predstáv. Preto je také dôležité, aby sa podieľal na jeho realizácii. Vytvoríte si tak s ním izbu, ktorá bude ideálnym miestom pre zábavu aj vzdelávanie. Prispôsobte interiér záujmom dieťaťa a rozdeľte priestor na zóny určené na rôzne aktivity. Dbajte na celkový komfort, vyberajte univerzálny chlapčenský nábytok, ktorý ladí s prostredím. Vylepšite svoje okolie živými farbami a vzormi. Izba pre chlapcov sa môže niesť v štýle obľúbených motívov: lesa, vesmíru, futbalového ihriska, áut.

Detské postieľky

Byť čerstvo pečeným rodičom je skvelý zážitok, aj keď sa zo začiatku môže zdať desivý. Preto dbáme na to, aby naše detské postieľky spĺňali tie najprísnejšie bezpečnostné normy. Každá postieľka má zaoblené hrany a priečky umiestnené v bezpečných rozostupoch. Sú vyrobené a dokončené s použitím nezávadných materiálov a prispôsobia sa rastúcemu bábätku.

V ponuke nájdete detská postieľka či rastúca postieľka.

Detská posteľ

Detskú posteľ pre menšie deti vo veku od 2-4 rokov je možné vybrať s bezpečnostnou bariérou, ktorá sa dá ľahko odstrániť časom, a však ochráni vaše dieťa pred nechceným pádom. Je dobré, keď majú detské postele zásuvky na posteľnú bielizeň a pohodlný matrac. Deti majú rady poschodové postele – aj bez súrodencov. Hore organizujeme priestor na spanie a miesto na prízemí napríklad na oddych, čítanie kníh alebo miesto na spanie pre kamaráta či kolegu, ktorý príde cez noc prespať. V tomto prípade si môžete kúpiť aj poschodové postele riešené tak, aby bolo v spodnej časti miesto na učenie (stôl, kreslo, police) alebo na hranie.

Článok vznikol v spolupráci s Bonybon.sk.